Pamätáte si ešte časy, kedy vďaka modelitu, (inde pod názvom modurit) si mohol hocikto doma vyrobiť sošky, keramiku a bol hitom? Tie časy nie sú tak celkom preč. No ako vo všetkom, aj vo svete všetkým prístupných surovín na umelecké účely nastal určitý pokrok. Z Holandska pochádza zvláštna látka, ktorá nie len že svojimi vlastnosťami umožní naozaj divy, ale tie divy vyzerajú ako divy. Máte staré tričká, látky, akékoľvek textílie, či fľaše a zároveň ich chcete využiť na niečo neobvyklé? Možno nájdete stovky rád na internete, ako ich zaujímavým spôsobom využiť. Čo by ste povedali, keby bol tento v podstate odpad použitý na zaujímavú vec? Či pre amatérske, alebo profesionálne umenie, pomerne novinka s názvom Paverpol, má niekoľko vlastností, ktoré sa dajú využiť v skutku krásnym spôsobom.
Záhradné sochy alebo doplnky do interiéru
Celé kúzlo tohto materiálu je v jeho tekutom stave, a následnom tuhnutí. Ide totiž o stvrďovač textilu, textilný spevňovač. V prvom rade je paverpol určený na spájanie textilu, no vďaka jeho vlastnostiam sa používa aj na spájanie papiera, rôznych druhov prírodných materiálov, textílií, semišu, pálenej hliny a podobne. Drží aj na tvrdých materiáloch ako je kameň, sadra a ďalšie pevné látky. Možností, ako sa s nim vyhrať je nespočetne veľa a už z ukážok prác, ktoré sa dajú pri troche hľadania na webe nájsť na viacerých miestach a aj na stránkach rôznych ateliérov, ide o v skutku naozaj krásne diela.
Pochopil som, že zrejme variácie použitia nemajú medze. Sochy odolné mrazom postavené v záhrade môžu byť pre niekoho doplnkom, pre niekoho skrášlením a pre iného zas poslaním. To, čo všetko sa pre interiér dá vyrobiť v spojení paverpol + fantázia, by vedelo naplniť veľký fotoalbum. Rámy zrkadiel, celé obrazy, stojany, rôzne malé dekorácie, alebo praktické veci s reálnou funkciou, ako sú dekorácie vešiakov, lustrov, okolie vypínačov… Kým však ja vymenúvam týchto pár spôsobov, niekto ďalší objavil 10 ďalších.
Zriaďte si ateliér doma
Tak ako ja, možno i niekto z vás v blízkej dobe plánuje predsa len načrieť do umeleckej sféry a vytvoriť si vlastné dielo, podľa seba. Hoci prvotné plány a predstavy sa vždy prekreslia do niečoho iného, ide predsa len tentoraz o umenie, kde to nehrá hlavnú úlohu. Ide aj o zábavu. Ateliér, ktorý na výrobu sôch potrebujete, si môžete zriadiť pokojne aj v kuchyni. Chce to však dobrú náladu, ak používate farbivá tak opatrnú prácu, pracovný stôl, a určite prikrytie stola. Áno, dá sa zašpiniť, ale videl niekedy niekto čistého maliara, alebo sochára? Práca s paverpolom je podľa viacerých zdrojov zdravotne bezproblémová, nezávadná či už pre ľudí alebo životné prostredie. Zrejme bol na to kladený dôraz zámerne, veď mnoho z potrebných úprav na sochách si žiada priamo vaše ruky.
V profesionálnej aj amatérskej umeleckej sfére
Niektorí profesionálni umelci už paverpol poznajú. Buď ho kombinujú s inými technikami, alebo mu kladú hlavný dôraz vo svojich dielach. Bežní ľudia ho objavujú len pomaly, zväčša však pomocou kurzov. Na nich lektori učia zaujímavé techniky a postupy práce s paverpolom, ktorá však nie je komplikovaná ani pri vlastnom spoznávaní s krátkym návodom a odporúčaniami. Organizátori rôznych umeleckých kurzov tiež predstavujú prácu s poverpolom v rôznych kútoch Slovenska.
Kde hľadať odpovede?
Podrobnejšie a oficiálnejšie informácie o látke, o jej dostupnosti a vlastnostiach sa nachádzajú aj priamo u dovozcu na stránkach http://paverpol.sk, avšak zakúpiť sa dá aj na rôznych výstavách a v ateliéroch umelcov pracujúcich s Paverpolom. Pokiaľ vás tento zaujímavý materiál zaujal a vyskúšali ste ho, budeme radi, ak nám pošlete fotografie vašich diel na našu Facebook stránku.
(Fotografie rôznych prác s povolením paverpol.sk)